Освітня лінія "Мовлення дитини" - реалізація завдань

19 квіт. 2013
19 квітня 2013 року Смолінський ДНЗ "Ромашка" зустрічав учасників семінару, що працюють над проблемою "Формування фонематичної компетенції дошкільників".

1) Практичний блок семінару: Використання фольклору та дихальних вправ для розвитку правильної звукової вимови.

На даному етапі учасникам семінару було запропоновано відкритий показ заняття з мовленнєвого розвитку та художньої літератури з дітьми молодшої групи на тему "На гостину до бабусі Одарки. Використання фольклору та дихальних вправ для виховання звукової культури молодших дошкільників", який провела вихователь Демиденко Людмила Миколаївна. В ході заняття діти продовжували знайомитись з українським фольклором, поєднувати слова з рухами, вправлялись у вимові подовжених голосних та твердій вимові приголосних звуків, закріплювали вміння імітувати голоси тварин, звуки навколишнього середовища. Вихователь поставила за мету викликати у дітей цікавість до найближчого оточуючого середовища, удосконалювати мовне дихання, вміння робити плавний та швидкий ротовий видих, формувати правильну поставу при виконанні дихальних вправ, розвивати інтонаційні властивості голосу, вміння говорити з різною силою голосу. Заняття було цікавим як для малят, так і для учасників семінару, які з задоволенням спостерігали за співпрацею вихователя та вихованців. Адже діти так старанно імітували голоси тварин, яких зустріли на обійсті бабусі Одарки: півника, котика, курочки, корівки, з великим бажанням допомогли відновити втрачений хвостик півнику-задаваці, навчили котика правильно працювати язичком, щоб  він зміг напитись молочка, під час хвилинки відпочинку пограли в українську народну гру "Кізонька рогата". Одним із захоплюючих моментів заняття для малят виявився сюрпризний момент: адже бабуся Одарка не просто так показувала пічку, на якій полюбляв спати котик, виявляється в пічці випікались смачні калачі, і бабуся винесла дошкільнятам цілу тацю маленьких калачів у подарунок до обіднього столу.

2)  Теоретичний блок.

З інформаційним повідомленням на тему "Умови та зміст виховання звукової культури мови" виступила керівник семінару Павленко Катерина Іванівна, яка наголосила, що дошкільний вік - це період формування звукової культури мовлення дітей, а оволодіння правильною вимовою - складний для дитини процес. Щоб зрозуміти почуте слово і вимовити його, слід правильно сприймати слово на слух. Тому головною умовою є мовленнєвий супровід практично-предметної взаємодії дорослого і дитини, створення педагогом і батьками розвивального мовного середовища, що передбачає занурення дитини в активну мовленнєву практику. Основними напрямками такої роботи є:

- розвиток рухливості органів артикуляційного апарату (щік, губ, язика, твердого та м'якого піднебіння);
- вироблення правильних артикуляцій;
- розвиток фонематичного сприймання, як першооснови для правильної вимови звуків;

- розвиток мовного дихання;
- формування правильної вимови звуків і слів;
- володіння чіткою дикцією, виразною мовою, правильною інтонацією, темпом відповідно до ситуації;
- виховання культури мовленнєвого спілкування;
- вимова слів відповідно до норм літературної вимови (без вживання діалектів).
Катерина Іванівна вказала присутнім на семінарі колегам на порожній Кошик педагогічних напрацювань і запропонувала наповнити його методами та прийомами в роботі з дітьми. Такими є дидактичні ігри, вправи, рухливі ігри, розповіді зі звуконаслідуванням, оповідання, вірші, чистомовки, скоромовки, лічилки, розгляд картинок, настільно-друковані ігри і т.п. Кожен з присутніх  додав до кошика той чи інший метод/прийом роботи, в результаті чого Кошик педагогічних напрацювань наповнився вщент.
3) Методично-практичний блок: "Плановичок-записничок" - обговорення проблеми "Активні форми роботи по вихованню звукової культури мови" та вироблення рекомендацій в загальному колі.
В ході роботи на даному етапі учасники ділилися власним досвідом,  вчили колег правильно працювати зі скоромовками, давали інші практичні рекомендації щодо виховання звукової культури мови.

Першоджерело