Використання усної народної творчості в мовленнєвому розвитку дітей

26 бер. 2015
Майстер-клас на тему «Використання усної народної творчості в мовленнєвому розвитку дітей» для педагогічних працівників ДНЗ під керівництвом вихователя-методиста Павленко Катерини Іванівни відбувся 26 березня 2015 року в Смолінському ДНЗ «Ромашка».

Мета майстер-класу: актуалізувати проблему виховання звукової культури мовлення дошкільників серед педагогів, розширити уявлення про методи та прийоми формування фонематичної компетентності у дітей, окреслити вимоги до мовлення вихователя дошкільного закладу.

Вихователі мали змогу переглянути відкрите заняття в старшій групі «Вітаємо весну» (вих. Тараненко Альона Василівна), під час якого діти навчалися складати сюжетні розповіді за планом вихователя, продовжували розвивати вміння розрізняти звуки на слух. На занятті була чудово продемонстрована робота по формуванню фонематичної компетентності дітей. Психолог Смолінського дошкільного навчального закладу «Ромашка» Король О.А. продемонструвала, як за допомогою казки про веселого Язичка можна ознайомити дітей з будовою мовленнєвого апарату (див. додаток). Також Олена Анатоліївна провела з учасниками майстер-класу артикуляційну гімнастику для підготовки дитини до правильної звуковимови

Теоретичний блок майстер-класу «Методичні аспекти фонематичної компетентності дітей», який провела вихователь-методист Павленко К.І., включав наступні розділи:
1) Розвиток рухливості органів артикуляційного апарату;
2) Ознайомлення з будовою мовленнєвого апарату;
3) Оволодіння правильною вимовою всіх звуків рідної мови;
4) Удосконалення дикції. Розвиток інтонаційної виразності мовлення (інтонація, темп, тембр, сила голосу, мелодика, наголоси);
5)Розвиток мовленнєвого дихання;
6) Розвиток фонематичного слуху;
7) Робота над усвідомлення дітьми звукового складу рідної мови.

Теоретико-практичний блок майстер-класу носив назву «Скринька педагогічного досвіду». Мова йшла про вимоги до якості мовлення педагогів ДНЗ такі як правильність, точність, логічність, чистота, виразність, багатство, доцільність.
         Катерина Іванівна провела з учасниками майстер-класу гру «Будинок методів і прийомів мовленнєвої гармонії», під час якої педагоги записали різні методи і прийоми розвитку звукової культури мовлення на квітах, якими прикрасили будинок.
Павленко К.І. звернула окрему увагу на важливість застосування усної народної творчості (лічилки, забавлянки, мирилки, утішки, скоромовки), після чого  вихователями було зроблено висновок про те, що вдало дібрані педагогом методи й прийоми забезпечують успіх у вихованні звукової культури мовлення у дітей.
На завершення роботи Катерина Іванівна запропонувала колегам залишити у скриньці пропозицій побажання щодо планування роботи майстер-класу на наступний навчальний рік.