Засідання творчої лабораторії з пошуково-дослідницької діяльності

14 лист. 2013
В Хмелівському дошкільному навчальному закладі «Струмочок» 14 листопада 2013 року відбулося засідання творчої лабораторії з пошуково-дослідницької діяльності за темою «Формування у дітей позитивного ставлення до природи і діяльності людини в ній».

Досліди – це важливий шлях до пізнання. Цінність їх полягає в тому, що для власної діяльності діти не отримують готових знань від педагога. Досліджуючи, дитина отримує знання у певний логічній послідовності. Дослідництво має суттєве значення для майбутньої практичної діяльності дітей. Воно дає змогу не лише орієнтуватися у характері роботи, а й раціонально спланувати свої дії.

У чотирирічному і п’ятирічному віці дитина повинна вже добре знати:

1. Об’єкти неживої природи – воду, сніг, лід, пісок, глину.

2. Явища неживої природи: дим, вітер, дощ, сніг, град.

У шестирічному віці її треба ознайомити з такими явищами неживої природи, як грім, блискавка, веселка, снігопад, хуртовина, льодохід, туман, іній, град.

Дуже важливо, щоб діти брали участь у процесі дослідження природи, оскільки ті вміння, які вони розвинуть у собі, будуть переноситися в інші навчальні дисципліни й стануть в нагоді впродовж усього життя. До цих вмінь належать спостереження, порівняння, опис, передбачення, повідомлення, класифікація та вимірювання.

Учасники засідання мали змогу побувати в середньо-старшій групі закладу на занятті «Поважаємо природу, всім розкажемо про воду», яке проводила вихователь  Стасюк Ірина Миколаївна. Заняття проходило у формі гри «Що? Де? Коли?», де діти крутили дзиґу і почергово відкривали завдання, на які вказувала стрілочка.

В результаті виконання цих завдань у дітей формувалися чіткі усвідомлені уявлення: вода і лід – одні й ті самі речовини, які змінюються залежно від умов. Кожна з них при цьому має особливості: вода – рідина, вона не має сталої форми, набуває такої, в якій посудині знаходиться; лід – твердий, крихкий, він займає певний об’єм, тане, коли знаходиться в теплому місці.

Під час хвилинки відпочинку діти одночасно з розвагою повторили приказки та загадки про воду.

Далі заняття продовжилось і діти з’ясували, що вода прозора (на відміну від молока), та навчились, як можна очистити брудну воду за допомогою фільтру.

Заняття завершилось виконанням пісні про воду.

Під час обговорення прозвучали думки з приводу побаченого заняття як від молодих, так і від досвідчених спеціалістів, та поради щодо проведення подібних занять. Вихователі поділились особистим досвідом щодо екологічного виховання дошкільників.

Засідання творчої лабораторії продовжила керівник ТЛ Мартиненко Валентина Миколаївна, яка провела з присутніми дидактичну гру «Заморочки з бочки», під час якої вихователі продемонстрували фахові знання.

В рамках виставки дидактичних ігор та посібників по екологічному вихованню Валентина Миколаївна представила увазі присутніх окремі дидактичні ігри на «водяну» тематику та посібники «Світ Чомучок» і «Казки природи».

Завідуюча ДНЗ «Струмочок» Стожук І.М. провела для гостей екскурсію закладом.